Bralna značka začenja bralno leto 2024/2025
Branje za Bralno značko se tradicionalno začenja 17. septembra na dan zlatih knjig ter dan rojstva in smrti Franceta Bevka.
Začeli smo ga s sprejemom prvošolcev v člane šolske knjižnice. Razveselili smo jih z darilno slikanico pisateljice Majde Koren Protideževna juha, ki jo je ilustrirala Ana Maraž in je izšla v sodelovanju z založbo Sodobnost.
Podelitve so 17. septembra potekale po vseh šolah v Sloveniji, dobili jih bodo tudi otroci v slovenskih šolah v Italiji, v slovenskem zamejstvu v Avstriji, na Madžarskem, na Hrvaškem ter slovenski otroci, ki živijo v Evropi ter drugod po svetu.
Darilno slikanico za vse prvošolce je pripravilo Društvo bralne značke Slovenije – ZPMS s podporo podjetja HOFER, SVIZ Slovenije in Javne agencije za knjigo RS.
Vabljeni vsi prvošolci in vaše družine k branju z darilno slikanico.
Vabljeni vsi osnovnošolci, da se podate v svet branja. Poiščite si knjigo, obiščite knjižnico ali jo najdite na domači knjižni polici ter berite in uživajte.
Vaši mentorji bralne značke vas že pričakujejo, da jim o knjigi kaj poveste, jih navdušite z novimi vsebinami ter jo priporočite svojim sošolcem oz. vrstnikom.
https://www.bralnaznacka.si/sl/aktualno/sporocilo-za-javnost
NACIONALNI MESEC SKUPNEGA BRANJA
september – 7. oktober 2024
BRANJE V JAVNEM PROSTORU
»V letošnjem letu želimo v Nacionalnem mesecu skupnega branja narediti branje bolj vidno, zato smo za osrednjo temo izbrali branje v javnem prostoru. Kje najraje berete, kadar ne berete v zavetju varnega in zaupnega doma? Kam vzamete s seboj knjigo? Se radi družite ob knjigah – pogovarjate o prebranem ali skupaj berete na glas drug drugemu?
Branje v javnem prostoru ustvarja edinstvena okolja, ki navdihujejo in ustvarjajo skupnosti. Omogoča dostop do knjig in informacij izven običajnih prostorov branja. Omogoča pogovor in medsebojno učenje, s čimer se informacije in ideje širijo hitreje. Odpira vrata kritičnemu mišljenju, reševanju problemov, spoštljivi komunikaciji in medsebojnemu razumevanju. Daje občutek varnosti in pripadnosti. Na ta način izboljšuje družbo, krepi demokracijo in gospodarstvo, spodbuja kreativnost in inovativnost.
Nacionalni mesec skupnega branja 2024 poteka pod častnim pokroviteljstvom Slovenske nacionalne komisije za UNESCO.«
Šola in šolska knjižnica sta tisti, ki spodbujata branje in skrbita za bralni razvoj. Beremo pa lahko kjerkoli in kadarkoli si vzamemo čas. Pridruži se branju.
Zapiši:
Kje najraje bereš?
Kam vzameš knjigo s seboj?
Se rad družiš ob knjigah?
Zapis lahko popestriš tudi z ilustracijo ali celo s fotografijo.
Zapis prinesi v knjižnico, da pripravimo razstavo.
Vabljeni!
Šolska knjižnica
Noč knjige 2024 – Knjiga ne pozna meja
V torek, 23. aprila 2024, je v dopoldanskem času potekal projekt Noč knjige. Sodelovali so učenci 5. b razreda.
Društvo Amnesty International Slovenije nam je podarilo knjigo Ferija Lainščka Na dvorišču ni ograje. Učencem sem knjigo predstavila in jo prebrala. Sledil je pogovor o sporočilu zgodbe. Učenci so povedali, če so sami kdaj potrebovali pomoč ali jo komu nudili. Pogovarjali smo se tudi o pomenu ograje, kje jih najdemo ter kakšen je njihov namen. Podali so svoja mnenja, ali bi lahko živeli brez ograje, kaj jim predstavlja pojem svobode, kdaj se sami počutijo svobodni. Razmislili so, ali so v zgodbi izpostavljene tudi katere človekove pravice.
Po pogovoru o zgodbi so učenci narisali najljubši del knjige in predstavili sporočila z naukom zgodbe. Med ustvarjanjem so poslušali pesmi, ki so priložene h knjigi. Pesmi so jim bile zelo všeč.
Izdelki poustvarjanja so razstavljeni v avli 2. nadstropja.
Nekaj misli otrok.
Mihaela Ruhitel, knjižničarka OŠ Benedikt
2.april – Mednarodni dan knjig za otroke.
- aprila so praznovali vsi najmlajši, saj je ta dan Mednarodni dan knjig za otroke. IBBY ga je proglasil na rojstni dan pravljičarja Hansa Cristiana Andersena.
Več o praznovanju si lahko ogledate na naslednji povezavi.
23.april – SVETOVNI DAN KNJIGE IN AVTORSKIH PRAVIC
Svetovni dan knjige je razglasil Unesco leta 1995. Praznovanje je povezano s starim ljudskim običajem, ki izhaja iz Katalonije. Katalonci so na dan Svetega Jurija 23. aprila podarjali vrtnico in knjigo. Rekli so: Vrtnica je ljubezen, knjiga pa za vedno! Praznik je tesno povezan s književnostjo, saj sta tega dne leta 1616 umrla znamenita književnika: Miguel de Cervantes in William Shakespeare. To je dan, ko praznujejo vsi bralci tega sveta.
Več o svetovnem dnevu knjig in avtorskih pravic si lahko preberete na naslednji povezavi.
Brati gore
V ponedeljek, 11. 12. 2023, smo v knjižnici obeležili Mednarodni dan gora. V knjižnici so razstavljene knjige z alpsko tematiko. Razstavo so si ogledali vsi obiskovalci knjižnice. Izbrala sem temo Pripovedke iz bližnje okolice. Prebrali smo knjigo iz zbirke Mariborske vedute Josipa Brinarja Pekrska gorca. To je pripovedka o njenem nastanku. Pri branju alpske literature so sodelovali učenci 5. razreda. Učencem je bila pripovedka zelo zanimiva. Nastale so izvirne ilustracije Pekrske gorce.
Mednarodni mesec šolskih knjižnic
K projektu nas vabi Mednarodno združenje šolskih knjižničarjev IASL. Pri nas ga koordinira Sekcija za šolske knjižnice pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije.
Osrednja tema se je glasila »Šolska knjižnica: moj srečni kraj, kjer ustvarjalnosti in domišljiji ni meja«. Šolska knjižnica je prostor, ki nas povezuje s knjigami in branjem. V knjižnici smo lahko srečni, ustvarjalni in predani domišljiji.
V mesecu oktobru smo se predajali domišljiji ob prebiranju in poustvarjanju knjige Marka Kravosa Hiša selivka. Uživali smo ob ilustracijah Erike Cunja.